• »»

  • Apr 21 2018
  • ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 928 | تاریخ انتشار: مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ - | تعداد بازدید: 1895

پیمانکار؛ مشکل اجرای پروژه ۹ ساله پالایشگاه آناهیتا و خودکفایی در تولید بنزین

سهامداران پالایشگاه آناهیتا به دنبال برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار EPC هستند تا بالاخره کار اجرایی این پروژه 9 ساله آغاز شود.

IMG14512909

به گزارش پی ام نیوز به نقل از فارس؛ طرح احداث شرکت پالایش نفت آناهیتا با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۸۵ به منظور تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه و همچنین تامین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز غرب کشور توسط هیئت وزیران به تصویب رسید،اما با گذشت ۹ سال از زمان تصویب تاکنون هیچ اقدامی برای احداث این پالایشگاه صورت نگرفته است.

در حال حاضر شرکت پالایش نفت آناهیتا ۴ سهامدار اصلی دارد،شرکت تاپیکو که زیرمجموعه تأمین اجتماعی است با ۳۳.۳ درصد سهم، صندوق بازنشستگی کشوری با ۳۳.۳ درصد سهم، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت با ۱۳.۴ درصد و شرکت پالاش و پخش فرآورده های نفتی با ۲۰ درصد سهم، سهامداران این پروژه هستند.

با بهره‌برداری از این پالایشگاه روزانه در حدود ۷ میلیون لیتر بنزین به سبد سوختی کشور افزوده می‌شود و علاوه بر تأمین فرآورده‌های نفتی استان کرمانشاه و غرب کشور، امکان صدور بخشی از فرآورده‌های تولیدی این پالایشگاه که با استاندارد روز اروپا مطابقت دارد به کشورهای همسایه نیز محقق خواهد شد.

به گفته برخی از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی آخرین وضعیت این پالایشگاه حاکی است سهامداران آن به دنبال برگزاری مناقصه ای برای انتخاب پیمانکار EPC هستند تا پس از انتخاب پیمانکار، کار اجرایی این پروژه ۹ ساله آغاز شود.

اما نکته مورد تأمل اینجاست که پیمانکار EPC این پروژه در دولت گذشته با ترک تشریفات انتخاب شده بود و فقط به دلیل گذشت بیش از حد زمان، قرارداد وی منقضی شده و نیاز به تمدید قرارداد دارد.

با وجود اینکه سهم دولت در پروژه پالایشگاه آناهیتا فقط ۲۰ درصد است اما اهمیت پروژه از نظر ملی که بهره برداری از آن موجب خودکفایی بیش از پیش در تأمین فرآورده های نفتی کشور می شود، نظارت بیشتر وزارت نفت را برای جلوگیری از ادامه تأخیرها در اجرای این پروژه ملی ضروری می کند.

اخیرا محمود شیری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین با بیان اینکه پالایشگاه نفت ۱۵۰ هزار بشکه‌ای آناهیتا هم اکنون در مرحله انتخاب پیمانکار است،اعلام کرده است: در حال حاضر یک قرارداد، بدون برگزاری مناقصه با شرکت داخلی بر مبنای یورو برای احداث این پالایشگاه بسته شده است و بزودی کار احداث این پالایشگاه آغاز خواهد شد.

وی با بیان این که نفت خام سبک پالایشگاه آناهیتا از میدان نفتی دزفول شمالی تامین می شود، تصریح می کند: هم اکنون اجرای این طرح برای سرمایه گذاران اصلی آن (تاپیکو، صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت) توجیه اقتصادی نداردتصریح کرد: با این حال سهامداران آن با شروطی، ساخت این مجتمع پالایشی را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گفته مدیرعامل تاپیکو دولت برای افزایش انگیزه سرمایه گذاران قیمت نفت خام را  ١٠ درصد زیر فوب خلیج فارس در این پروژه در نظر گرفته است و بیش از ٨۵ درصد سرمایه اولیه آن با سود چهار درصد از طریق صندوق توسعه ملی تامین می شود.

news

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • اطلاع رسانی در چه زمینه ایی بیشتر مورد نیاز شماست؟ (حداکثر 2 گزینه)

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب