• »»

  • Apr 23 2018
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 1455 | تاریخ انتشار: شهریور ۳۰, ۱۳۹۴ - | تعداد بازدید: 24539

فرصت سرمایه گذاری در پروژه های شهری

روزنامه شهرآرا در شماره 1801 روز دوشنبه گزارشی با عنوان 'فرصت سرمایه گذاری در پروژه های شهری ' با هدف بررسی ورود هیئت اقتصادی ١٠٠ نفره فرانسوی ها به مشهد به قلم 'الهام مهدی زاده' منتشر کرده است.

IMG21440298

 

براساس اخباری که چند روز قبل بر روی خروجی رسانه ها قرار گرفت فردا یک هیئت ١٠٠ نفره فرانسوی به منظور بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری استان وارد مشهد می شوند.
آنچه بیش از همه در جریان سفر این هیئت های خارجی و دید و بازدیدهای این هیئت ها باید توجه شود انعقاد تفاهم نامه و قراردادهایی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف تولیدی و صنعتی استان، آن هم با هدف رونق اقتصادی و صادرات کالاهای تولید داخل است.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی در همین راستا و در بیان جزئیات سفر این هیئت فرانسوی گفت: مقصد اصلی این هیئت سفر به تهران و دیدار با مقامات ایرانی بود که در جریان این سفر و باتوجه به ظرفیت های استان و مشهد و اطلاعاتی که آنان از استان ما داشتند درخواستی برای سفر به خراسان رضوی مطرح کردند.
به گفته علی رسولیان این هیئت متشکل از فعالان حوزه های عمرانی، مدیریت فرودگاه، حوزهای مالی و بانکی، ساختمان و برنامه ریزی شهری است که در میان آنان شرکت های مطرح فرانسوی نیز حضور دارند.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به حضور شرکت های خصوصی فرانسوی تصمیم بر آن شد تا جلسات مذاکره به صورت جداگانه با بخش های مختلف خصوصی استان به منظور آشنایی با توانمندی های این حوزه و نیز آگاهی از بسترهای مهم سرمایه گذاری استان باشد.

ملاقات فرانسوی ها با شهردار مشهد
وی ملاقات این هیئت با شهردار مشهد برای حوزه های خدمات شهری، مدیریت و برنامه ریزی شهری را ازجمله محورهای اصلی سفر این هیئت فرانسوی مطرح کرد و ادامه داد: جدا از آن در جریان سفر این هیئت مقرر شد که بازدیدی نیز از ظرفیت های آستان قدس رضوی داشته باشند.
رسولیان در پاسخ این سئوال که آیا برنامه ریزی برای انعقاد قرارداد و تفاهم نامه با این هیئت در دستور کار هست یا نه، گفت: این نخستین باری است که این هیئت وارد استان ما می شود و در جریان بازدید اول بی شک آنان ظرفیت های ما را بررسی می کنند و ما نیز امکانات آنان را برای سرمایه گذاری در حوزه های گوناگون بررسی می کنیم و بر این اساس امکان انعقاد تفاهم نامه و قرارداد در مراحل آتی خواهد بود.
وی همچنین از قوت گرفتن سفر هیئتی از استان به لهستان برای امکان سنجی ظرفیت های سرمایه گذاری در این کشور و نیز برپایی چندین نمایشگاه از ظرفیت های استان در افغانستان را از دیگر برنامه های این معاونت برای جلب سرمایه گذاری و امکان استفاده از توان شرکت های استان در دیگر کشورها خبر داد.

بستر حضور سرمایه گذاران خارجی
اما معاون اقتصادی و سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری مشهد در گفتگو با ما برای سفر فرانسوی ها و برنامه های شهرداری برای بازدید از ظرفیت های سرمایه گذاری مشهد گفت: با توجه به فضای سیاسی کنونی کشور، بستر برای ورود هیئت های خارجی نیز فراهم شده و ما نیز از این ظرفیت برای توضیح، توجیه، گفتگو و مذاکره به منظور انعقاد تفاهم نامه نهایت استفاده را خواهیم کرد. محمدرضا مزجی در پاسخ به اولویت های سرمایه گذاری و سرفصل های مهم سرمایه گذاری در مشهد، بیان کرد: این هیئت فرانسوی قرار است در سرفصل های ساختمانی، سازه های پیش ساخته، معماری شهری، پروژه های پلی و فولادی و نیز مهندسی زیرساخت از پروژه های شهری مشهد بازدید کنند.

ظرفیت مشهد برای ساخت اماکن اقامتی
معاون اقتصادی و سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری مشهد افزود: پروژه های ساختمانی که در مشهد اجرا می شود از نظر سازه ای و معماری در سطح بالایی است و قطعاً همین مسئله در جذب سرمایه گذاران خارجی و حتی بهره گرفتن از توان مهندسی ما موثر خواهد بود.
مزجی در ادامه افزود: بر پایه آمار باید گفت که تا افق ١۴٠۴ ظرفیت های اقامتی مشهد که در حال حاضر ٢١٠هزار اتاق است باید سه برابر شود.
وی افزود: این امر سبب علاقمندی سرمایه گذاران خارجی در مشهد می شود و با توجه به نشاط سرمایه گذاری که در مشهد شکل گرفته، گزاف نیست که از مشهد به عنوان یک قطب سرمایه گذاری یاد کنیم.
وی در پاسخ به اولویت های شهرداری مشهد برای این هیئت فرانسوی، گفت: بیشترین علاقمندی ما در حوزه حمل ونقل عمومی شهری با محوریت ریلی و قطار شهری است جدا از آن در دیگر پروژه های حمل ونقلی مانند پروژه های مهندسی راه آهن علاقه مند به پشتیبانی هستیم.
اما مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان رضوی نیز در گفتگو با ما به اهمیت حضور سرمایه گذاران و تعیین نیازها و اولویت های سرمایه گذاری خارجی در مشهد و استان اشاره کرد و گفت: این گونه بازدیدها در ارائه توانمندی های صنعتی و اقتصادی استان به سرمایه گذاران خارجی به منظور استفاده از سرمایه های آنان در اجرای پروژه ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

فرصتی برای معرفی توانمندی های تولید
سیدعلی شهابی در بخش دیگری از اظهارات خود به سخنان رئیس جمهور در ارتباط با حضور هیئت های خارجی اشاره کرد و گفت: حضور هیئت های خارجی فرصتی برای معرفی توانمندی های صنعتی و تولیدی کشور ما به آنان به منظور جلب سرمایه گذاری و حتی صادرات کالاست.
مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان رضوی افزود: در این میان نباید این نکته را فراموش کرد که حضور این هیئت های خارجی سبب آن شود که ما به جای صادرات کالاهای خود به فرصتی برای واردات کالاهای این هیئت های خارجی شویم.

 

 

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • اطلاع رسانی در چه زمینه ایی بیشتر مورد نیاز شماست؟ (حداکثر 2 گزینه)

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب