• »»

  • Apr 21 2018
  • ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 739 | تاریخ انتشار: مرداد ۱۴, ۱۳۹۴ - | تعداد بازدید: 1834

عملیات لاک‌پشتی پروژه قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران هنوز ادامه دارد

پروژه راه‌آهن سریع‌السیر اصفهان - تهران که نزدیک به هفت سال از زمان مطرح شدن آن می‌گذرد، با وجود اجرای عملیات لاک‌پشتی آن، همچنان به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی در کشور و استان اصفهان مطرح است.

IMG10272485

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، پروژه راه‌آهن سریع‌السیر اصفهان – قم – تهران هر چند در سال ۱۳۸۶ به تصویب رسید اما در سال‌های گذشته تنها بخش‌‌هایی از آن انجام شد و سال گذشته بود که دولت در چارچوب تفاهم‌نامه جدید، ضمن در نظر گرفتن اعتبارات اسنادی مربوط به آن تلاش کرد تا عملیات را هر چه سریع‌تر انجام دهد.

اهمیت این پروژه زمانی به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود که استاندار اصفهان در این رابطه گفت: راه‌اندازی قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت، زمان مسافرت بین این دو شهر را به دو ساعت کاهش می‌دهد.

رسول زرگرپور اظهار کرد: تکمیل طرح قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران یکی از دو برنامه مهم ریلی استان اصفهان است که ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعتبار در بردارد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه باید هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود، افزود: این پروژه از ۴۲۲ کیلومتر خط ریلی برخوردار است که حدود ۳۰۰ کیلومتر آن در استان اصفهان قرار دارد.

استاندار اصفهان با اشاره به تاکید رئیس جمهور در سفر به استان اصفهان مبنی بر راه‌اندازی هرچه سریع‌تر قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران تصریح کرد: در سفر ریاست جمهوری به قم، کلنگ احداث خط ریلی این پروژه از قم به تهران به زمین زده شد.

وی با اشاره به اینکه بودجه مربوط به قم با پیگیری‌های استان اصفهان تخصیص می‌یابد، افزود: در ابتدا مقرر بود این پروژه فقط برای اصفهان و قم باشد اما با پیگیری‌های انجام شده، مسیر قم – تهران نیز در این پروژه در نظر گرفته شد.

* عملیات بررسی قطار سریع‌السیر در حال انجام است

راه‌آهن سریع‌السیر اصفهان – تهران که از چند سال قبل طرح برنامه‌ریزی برای ساخت و اجرای آن در دستور کار دولت قرار داشت، در حالی به دلیل مسائل مالی و نرسیدن بودجه عمرانی در سال‌های گذشته نیمه تعطیل در آمده بود که در کنار مشکلات مالی، بحث شهرسازی و مشکلات طراحی ایستگاه‌ها نیز برای آن وضعیت خوشایندی به وجود نیاورد.

خرداد ماه امسال بود که خبر آغاز عملیات بررسی احداث قطار سریع‌السیر به عنوان مهم‌ترین طرح ریلی استان که مدتی ساخت آن متوقف شده بود، در رسانه‌های استان انعکاس پیدا کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان در این باره گفت: این پروژه به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال انجام است و هم‌اکنون عملیات بررسی آن از سوی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و استانداری و همچنین یک شرکت ساخت و ساز چینی در حال انجام است.

حجت‌الله غلامی اظهار کرد: هدف اصلی این اداره، اجرای سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی و رفع موانع موجود بر سر راه آنها در سال ۹۴ است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تصریح کرد: یکی از شرکت‌های چینی در حال انعقاد قرارداد در خصوص راه‌اندازی پروژه قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران است و این طرح به زودی اجرایی می‌شود.

طبق نظر کارشناسان، راه‌آهن سریع السیر اصفهان – تهران که با هدف اتصال زمینی سه استان مهم مرکزی کشور طراحی شده، قرار است زمان سفر ریلی در بین تهران – اصفهان را به کمتر از ۱.۵ ساعت کاهش دهد.

عده دیگری از نظریه‌پردازان همچنین معتقدند که اجرای پروژه قطار سریع‌السیر، یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که برای نخستین بار در ایران ‌افتاد به طوری که اجرای آن می‌تواند سرآغاز ورود قطارهای جدید به کشور باشد و زمانی که حتی طرح سفر قطاری با سرعت بیش از ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در دستور کار تعدادی از کشورهای توسعه یافته جهان قرار گرفت، راه‌آهن ایران نیز همین برنامه را در چارچوب یک طرح کلی، عرصه را برای قطارهای سریع‌السیر باز کرد.

در سفر هیئت دولت به استان اصفهان و با توجه به تاکیدات جدی رئیس جمهور مبنی بر لزوم راه‌اندازی این مسیر در کمترین زمان، تلاش دولت برای آغاز به کار این راه‌آهن با سرعت بیشتری همراه شد، تا جایی که عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، آغاز به کار قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران را نقطه آغاز ورود فناوری‌های نوین ریلی به کشور دانست که می‌تواند با استفاده از تجربیات آن مناطق مختلف دیگر کشور مورد استفاده قرار گیرد.

هر چند دولت تلاش کرد با تصویب مصوبه‌های اقتصادی جدید نیازهای مالی این پروژه را برطرف کند اما هنوز یک ابهام در این بین باقی مانده و آن بحث ساخت و اجرای طرح‌های توسعه‌ای مطرح شده در جریان راه‌آهن این مسیر و مشکلات شهرسازی موجود در مسیر آن است.

* خلاء بزرگ حمل و نقل ریلی در کریدور شمال به جنوب برطرف می‌شود

البته عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی کلنگ‌زنی پروژه خط آهن قطار سریع‌السیر اصفهان – تهران را قابل تقدیر دانست و گفت: قطعا با آغاز سیر قطار پرسرعت در این مسیر حجم قابل ملاحظه‌ای از سفرهای جاده‌ای به ناوگان ریلی منتقل می‌شود.

سید حمیدرضا طباطبایی نائینی اظهار کرد: این خط ریلی پس از بهره‌برداری در انتقال مسافران از جنوب به شمال و شمال به جنوب بسیار نقش موثری خواهد داشت.

وی درباره گشایش ال‌سی احداث نخستین خط آهن قطار پر سرعت ایران گفت: با تأمین منابع مالی و فاینانس این پروژه امیدواریم با بهره‌برداری آن، خلاء بزرگ حمل و نقل ریلی سریع مسافر در کریدور شمال به جنوب برطرف شود.

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس به ترافیک در مسیر اصفهان – قم – تهران نیز اشاره کرد و گفت: با آغاز حرکت این قطار، حجم قابل توجهی از سفرهای جاده‌ای به ناوگان ریلی منتقل می‌شود و از طرف دیگر سوانح رانندگی و تلفات جاده‌ای در این مسیر کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: امیدواریم احداث نخستین قطار سریع‌السیر در این مسیر آغازی برای تجهیز سایر خطوط ریلی به ویژه کریدور غرب به شرق به این خصیصه باشد.

در این رابطه همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس طی سخنرانی در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه قطار سریع‌السیر اصفهان – قم – تهران به دلیل کمبود اعتبارات و عدم تخصیص کار معطل مانده بود و پروژه به صورت فاز – فاز دنبال می‌شد که خوشبختانه دیدگاه وزیر راه در این مسئله خوب و مثبت واقع شد.

محمد فیروزی اظهار کرد: پیگیری‌های صورت گرفته برای تکمیل این پروژه با توجه به اینکه خط‌ آهن سریع‌السیر اصفهان – قم – تهران راه‌اندازی شود از بار ترافیکی این مسیر کاسته می‌شود.

وی افزود:‌ علاوه بر این ظرفیت اشتغال نیز بالا می‌رود و در مصرف سوخت صرفه‌جویی حاصل می‌شود.

و حالا با وجود گذشت نزدیک به هفت سال از زمان مطرح شدن این طرح بزرگ در کشور، این سئوال در ذهن باقی است که با وجود آنکه مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از قرار گرفتن این طرح در لیست مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی اصفهان خبر می‌دهد، مردم اصفهان تا چه سالی باید منتظر راه‌اندازی این قطار سریع‌السیر باشند؟

منبع: فارس

news

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • اطلاع رسانی در چه زمینه ایی بیشتر مورد نیاز شماست؟ (حداکثر 2 گزینه)

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب