• »»

 • Apr 21 2018
 • ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 775 | تاریخ انتشار: مرداد ۱۷, ۱۳۹۴ - | تعداد بازدید: 1716

استاندارد ۲۱۵۰۰ سازمان بین المللی ایزو ISO

سازمان بین‌المللی استانداردسازی که مقر آن در ژنو مي باشد، يك سازمان غير دولتي بين المللي است كه در سال 1906 تاسیس شد. وظيفه اصلي (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعاليت هاي مرتبط در جهان با نگرشي تسهيل كننده نسبت به تبادلات بين المللي كالاها و خدمات، بهبود همكاري در محدوده علمي، فني، اطلاعاتي و فعاليت هاي اقتصادي و حمايت از توليد كننده و مصرف كننده مي باشد.

iso

 

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (International Organization for Standardization) که مقر آن در ژنو می باشد، یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که در سال ۱۹۰۶ تاسیس شد. این سازمان متشکل از موسسه های ملی استاندارد بیش از ۱۳۰ کشور بزرگ و کوچک, صنعتی و در حال توسعه از کلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد کردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل کننده نسبت به تبادلات بین المللی کالاها و خدمات، بهبود همکاری در محدوده علمی، فنی، اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و مدیریتی را بر عهده دارد. این استانداردها کمک به ساخت و عرضه کالاها و خدمات موثرتر، ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. عبارت دیگر اقدامات (ISO) که منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته، نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی منتشر می شود. از استانداردهای مدیریتی که توسط این سازمان تهیه و منتشر شده می توان به استاندارد مدیریت کیفیت ۹۰۰۱ اشاره کرد.

در سال ۲۰۰۶ سازمان ایزو تصیمیم گرفت که با جمع آوری نظرات کارشناسان و مدیران پروژه استاندارد مدیریتی در زمینه مدیریت پروژه نیز تهیه نماید. در این راستا با مبنا قراردادن استاندارد PMBOK کار را آغاز نمود و در نهایت در سال ۲۰۱۲ اولین ویرایش از استاندارد ۲۱۵۰۰ خود را که بسیار مشابه استاندارد PMBOK  است را منتشر کرد.

این استاندارد دارای ۵ گروه فرآیندی؛ آغازین، برنامه ریزی، اجرائی، کنترلی و اختتامی و ۱۰ حوزه دانش مدیریت یکپارچگی پروژه؛ مدیریت ذینفعان پروژه، مدیریت محدوده پروژه، مدیریت زمان پروژه، مدیریت هزینه پروژه، مدیریت کیفیت پروژه، مدیریت تدارکات پروژه، مدیریت منابع پروژه، مدیریت ارتباطات پروژه و مدیریت ریسک پروژه  می باشد.

 

news

 

نظرات بینندگان3 Trackbacks/Pingbacks

 1. پینگ: استاندارد ICB انجمن بین المللی مدیریت پروژه IPMA on مرداد ۲۷, ۱۳۹۴
 2. پینگ: ایزو استاندارد مدیریت پورتفولیو را منتشر کرد on مرداد ۲۷, ۱۳۹۴
 3. پینگ: استاندارد PRINCE دفتر بازرگانی دولتی انگلستان on شهریور ۳, ۱۳۹۴
 1. عینیان
  مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶ ب٫ظ
  +۱-۰

  با سلام
  تفاوت این استاندارد (۲۱۵۰۰ ) با استاندارد PMBOK چیست ؟ و اصلا لزومی برای ایجاد این استاندارد وجود داشته است؟ به نظر من به جای ایجاد استاندارد های مشابه توسط سازمان های مختلف، بهتر است به تکمیل یک استاندارد و کاربردی تر نمودن آن کمک شود.

نظر شما


نظرسنجی

 • اطلاع رسانی در چه زمینه ایی بیشتر مورد نیاز شماست؟ (حداکثر 2 گزینه)

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب