• »»

  • Apr 23 2018
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 1278 | تاریخ انتشار: شهریور ۱۴, ۱۳۹۴ - | تعداد بازدید: 24452

بحران آب و ادامه سدسازی

هر زمان که بهره برداری از منابع طبیعی بدون در نظر گرفتن مطالعات زیست محیطی انجام شده، آثار سوء آن موجب بروز مشکلاتی گردیده است. برخی کارشناسان یکی از مصادیق بهره برداری ناصحیح از منابع طبیعی را ساخت سد می دانند.

ATT541582

 

برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که ساخت سد در کشورهای پیشرفته یک مقوله رد شده است و دیگر توجیه اقتصادی و فنی ندارد، و برخی دیگر وزارت نیرو را به علل گوناگونی متهم اصلی می‌دانند. با وجود این وزارت نیرو پاسخ می‌دهد تعداد زیادی از سدهای در دست ساخت در منطقه موردنظر از نظر آب مشکلی نخواهند داشت و دولت به دلیل پیشرفت فیزیکی بالای این سدها تصمیم به پایان دادن آن دارد.

از سویی وزارت نیرو می‌گوید، ساخت برخی سدها در زمان دولت قبل کارشناسی نبوده و حتی کار به تخریب آنها کشیده شده است و از سوی دیگر خود از ساخت ۱۱۹ سد جدید در کشور خبر می‌دهد! یعنی مشخص نیست اگر سدهای قبلی باعث خشک شدن برخی رودخانه‌ها و آسیب دیدن زمین‌های کشاورزی یا کاهش کیفیت آب برخی رودخانه‌های مهم چون کارون شده است، چرا باید پروژه‌های سدسازی جدیدی در کشور آغاز شود؟

اما عملکرد وزارت نیرو و سازمان آب و فاضلاب نیز با توجه به شرایط آبی کشور همخوانی ندارد و حتی در این شرایط بحرانی نیز بخش اعظمی از کشاورزی کشور به روش سنتی انجام می‌شود، در حالی‌که با برنامه‌ریزی در این حوزه میزان زیادی از آبی که در بخش کشاورزی هدر می‌رود ذخیره شده و باعث رشد محصول دیگری خواهد شد. مشخص است که اولویت‌های وزارت نیرو موضوع دیگری جز آب است، در غیر این صورت ۱۱۹ سد در دست ساخت هیچ توجیه اقتصادی و فنی آن هم با وضعیت فعلی آب نخواهد داشت. در همین راستا نیز مدیرعامل شرکت منابع آب ایران ماه گفت: «هم‌اکنون ۱۱۹ سد در کشور در دست ساخت است که از این تعداد، ۲۴ سد تا اوایل سال آینده آبگیری شده و به بهره‌برداری می‌رسد.»

همچنین در قانون بودجه سال ۱۳۹۴ نیز وزارت نیرو اغاز عملیات اجرایی دو سد جدید را در دستور کار خود قرار داده است.

و خبر ها حاکی از این است که قرارداد ساخت سد مخزنی فینسک برای حل مشکل کمبود آب در شهرستان‌های سمنان، سرخه و مهدی‌شهر بسته شده است.

همچنین سد شیو در شهرستان باشت دومین پروژه تعریف شده در قانون بودجه سال ۱۳۹۴ است که  از محل فاینانس خارجی تامین اعتبار می شود.
سد شیو در باشت قرار است آب شرب و کشاورزی شهرستان های باشت در کهگیلویه و بویراحمد و رستم در فارس را تامین کند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هزینه اجرای این طرح را ۴۹۶ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این سد مخزنی است وعملیات اجرایی آن از ابتدای سال آینده آغاز می شود.
غلامرضا تاجگردون نیز با اشاره به برگزاری مناقصه این طرح گفت: سد مخزنی شیو یکی از طرح‌های مهم مهار آبهای سطحی در کهگیلویه و بویراحمد است که بر روی رودخانه زهره احداث می شود.
وی حجم این سد را ۸۱ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این سد می تواند تحولی عظیم در آبرسانی به شهرها و روستاهای شهرستان های باشت و رستم همچنین موجب افزایش اشتغالزایی و تولیدات کشاورزی این منطقه شود.

 

شاید با تخصیص برخی از این مبالغ به طرحهای بهینه سازی مصرف آب، کمک بزرگتری به بحران آب کشور می شد.

 

 

news

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • اطلاع رسانی در چه زمینه ایی بیشتر مورد نیاز شماست؟ (حداکثر 2 گزینه)

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب