• »»

  • Apr 23 2018
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 966 | تاریخ انتشار: مرداد ۲۷, ۱۳۹۴ - | تعداد بازدید: 2953

استاندارد ICB انجمن بین المللی مدیریت پروژه IPMA

انجمن IPMA با جمع آوری و مستند سازی نظرات مدیران پروژه مجموعه ایی را به نام ICB - IPMA Competence Baseline در سال 1995 منتشر کرد، که بعد از آن نیز در سالهای 1999 و 2006 ویرایش های بعدی آن منتشر شد. این مجموعه برای بازنگری و سنجش میزان شایستگی و صلاحیت شخصی مدیران پروژه طرح و پورتفولیو به کار می رود.

 

انجمن بین المللی مدیریت پروژه (International Project Management Association) که مقر آن در کشور هلند واقع است، در سال ۱۹۶۷ میلادی تاسیس شد. انجمن IPMA با جمع آوری و مستند سازی نظرات مدیران پروژه مجموعه ایی را به نام ICB – IPMA Competence Baseline در سال ۱۹۹۵ منتشر کرد، که بعد از آن نیز در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۶ ویرایش های بعدی آن منتشر شد. این مجموعه برای بازنگری و سنجش میزان شایستگی و صلاحیت شخصی مدیران پروژه طرح و پورتفولیو به کار می رود. بر مبنای این مجموعه می توان مدیران را ارزیابی نمود و برنامه های آموزشی مورد نیاز را برای آنان تعریف و تهیه کرد. این سند ۴۶ عنصر و فاکتور مهم شایستگی مدیران پروژه را در سه دسته طبقه بندی و بیان می نماید؛

دسته اول: صلاحیت های فنی و تکنیکی

دسته دوم: صلاحیت های رفتاری

دسته سوم: صلاحیتهای مرتبط با مدیریت پروژه

 image

 

تفاوت اساسی ICB با استانداردهای مشابه این است که؛ این استاندارد جهت بررسی صلاحیت و شایستگی های پروژه به کار می رود تا اینکه بر اساس آن پروژه ای را مدیریت نماییم.

گواهینامه های بین المللی مدیریت پروژه IPMA دارای چهار سطح A، B، C وD  می باشد، که A برای مدیران طرح و پورتفولیو، سطح برای B مجریان طرح ها، سطح  Cبرای مدیران پروژه و سطح D برای دستیار مدیر پروژه صادر می گردد.

 

certificeit

همچنین این انجمن در ایران نمایندگی دارد و مدارکی برای مدیران پروژه و طرح و پورتفولیو صادر می کند. در ایران تا اواسط سال ۲۰۱۵ کمتر از ۲۰۰ نفر این گواهینامه ها را دریافت کرده اند.

* استاندارد ICB را می توانید از اینجا دریافت نمایید.

 

 

⇐مقالات مرتبط

استاندارد ۲۱۵۰۰ سازمان بین المللی ایزو ISO

معرفی استاندارد PMBOK

 

 

news

نظرات بینندگاننظر شما


نظرسنجی

  • اطلاع رسانی در چه زمینه ایی بیشتر مورد نیاز شماست؟ (حداکثر 2 گزینه)

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب